این راهکار‌های ماندگار کردن عشق براساس کتاب راهنمای مردان برای شناخت زنان، اثر دکتر جان گاتمن ارائه شده است:

1.بدرقه و استقبال از همسر:

بدرقه و استقبال از همسر نقش خیلی مهمی در ماندگار کردن عشق در زندگی مشترکتون داره. این کار شاید خیلی ساده باشه ولی محبت، توجه و اهمیت رو نشون میده و عشق و علاقه رو بینتون تازه نگه میداره. بدرقه کردن با محبت و استقبال گرم و صمیمانه، احساس امنیت و ارزشمندی رو به همسرتون میده. این لحظات کوتاه اما معنادار، فرصتی هست برای تجدید محبت و ارتباط عاطفی عمیق‌تر بین شما که عشق رو توی زندگیتون پررنگ می‌کنه.

2.قرار گذاشتن با همسر:

اینکه الان با همسرتون زیر یه سقف زندگی می‌کنین نباید باعث بشه که قرار‌های عاشقانه‌تون رو فراموش کنین. حداقل هفته‌ای یک‌بار رو مشخص کنین برای اینکه با هم قرار بذارین و تجربه‌های جدید کسب کنین و البته با هم صحبت کنین.

3.تلاش برای شناخت همسر:

یکی از راه‌هایی که به ماندگار کردن عشق در زندگی مشترک کمک می‌کنه، تلاش برای شناخت همسرتونه. برای بیشتر شدن این شناخت، بهترین راه، صحبت کردنه. سعی کنین دائم درباره چیزایی که درون همسرتون میگذره، کنجکاو باشین.

4.تحسین همسر:

باید برای تحسین و تعریف از همسرتون هر روز یه دلیل پیدا کنین و ازش قدردانی کنین و علاوه‌بر کلام این تحسین و قدردانی رو در عمل هم نشون بدین. این باعث میشه برای خودتون، پیش همسرتون، سرمایه‌گذاری عاطفی انجام بدین تا وقتی یه رفتار غیرمنطقی ازتون سرزد به خاطر سرمایه‌های عاطفی که پیش همسرتون دارین، سریع شما رو ببخشه.

5.اهمیت و اعتبار به رویاهای همسر:

زن‌ها به دلیل مشغولیتی که تو خانواده و مخصوصا درارتباط با بچه‌ها پیدا میکنن، رویاها و اهدافشون رو نادیده میگیرن در صورتی که رویای همه‌ی آدم‌ها مهمه. یکی از چیزایی که میتونه یه رابطه رو پایدار کنه و عشق بینتون رو نگه داره، حمایت از رویاهای طرف مقابله. اگه هیچ قدمی برای رویاهای همسرتون برندارین یا به رویاهاش توجهی نکنین، با زنی افسرده و عصبی روبرو خواهین بود. در حالی که همه‌ی مردها عاشق ارتباط با زن‌هایی پرشور و سرشار از امید به زندگی ان. اگه زنی، شوهری داشته باشه که رویاهاشو بفهمه و بدونه، مجبور نیست به تنهایی با مشکلات روبرو بشه و میدونه همیشه یه همراهی داره که ازش پشتیبانی میکنه. البته این رو هم اضافه کنیم که این مورد زن و مرد نداره و زن هم به همین میزان باید حامی تصمیمات و رویاهای همسرش باشه.