با توجه به اونچه در ادامه می‌گیم، یک مرد و شوهر عاشق با رعایت این نکات می‌تونه پایه یک زندگی زناشویی شاد و مستحکم رو بنا بذاره و با مدیریت درست و هوشمندانه، به تداوم این زندگی کمک کنه.

1. شوهر عاشق، همسرش رو همراه و شریک زندگیش می‌دونه.

همسرش رو موجود زنده‌ای می‌دونه که می‌خواد باهاش ارتباط برقرار کنه. نه اینکه برای رسیدن به خواسته‌ها و برآورده کردن نیازهاش، دنبال کنترل و تسلط بر همسرش باشه. ممکنه هر کدوم از ما دیدگاه متفاوتی نسبت به مسائل مختلف داشته باشیم ولی به عنوان همراه همدیگه می‌تونیم درباره مسائل گفتگو کنیم. وقتی آقا، همسرش رو شریک و همراه زندگیش بدونه، تجربه‌ی تصمیم‌گیری مشترک رو فراهم می‌کنه. در این صورت هر دو طرف به دنبال گرفتن بهترین تصمیم میرن، نه اینکه صرفا تصمیمی بگیرن که به نفع خودشون باشه. نکته مهمی که وجود داره اینه که درصورتی که زن و شوهر نتونستن به یه تصمیم مشترک برسن، نباید این تصمیم‌گیری تبدیل به بازی قدرت بشه و هرکس تلاش کنه حرف خودش رو به کرسی بشونه.

2. شوهر عاشق، با همسرش صحبت می‌کنه.

مسائل زندگی، افکار، احساسات و… چیزهایی نیستن که بتونیم با دیدن یک سری رفتارها متوجه اون‌ها بشیم. بلکه این ارتباطات کلامی صحبت کردنه که باعث می‌شه ما بتونیم مسائل، افکار، احساسات و دلخوری‌هامون با همدیگه درمیون بذاریم.

وقتی مرد از این افکار و احساسات با همسرش صحبت می‌کنه، در واقع اجازه میده همسرش وارد منطقه‌ی امنش بشه و این به شدت به زن این احساس رو میده که شوهرش، ارتباطش رو با اون حفظ کرده و باعث می‌شه زن احساس تنهایی نکنه. نباید اجازه بدین گفتگوهای زن و شوهریتون متوقف یا صرفا تبدیل به جنگ و جدل به خاطر تفاوت‌هاتون بشه. شوهر عاشق باید حواسش به این گفتگوها باشه.

آخر شب‌ها یک زمانی قبل خواب بذارین و با هم در مورد اونچه که هر دو امروز گذروندین، صحبت کنین.

3. اولویت یک شوهر عاشق همسرشه!

اینکه چه چیزی در زندگی اولویت ماست، از کارها و رفتارهامون مشخص می‌شه. اول از همه بیاین این سه تا سوال رو از خودتون بپرسید:

1. وقتتون رو چطوری می‌گذرونین؟

2. پولتون رو چطوری و برای چی خرج می‌کنین؟

3. انرژیتون رو بیشتر برای چه چیزی صرف می‌کنین؟

پاسخ به این سه تا سوال نشون میده اولویت‌های شما چیاست. اگر در جواب به این سوال‌ها متوجه شدین اولویت اول زندگیتون همسرتون نیست، باید بدونین که زندگیتون در خطره. مثلا اگه جواب این سوال‌ها نشون بده اولویت شما شغلتونه، کم کم به اون ارتباط امنتون آسیب می‌زنه. در حالی که بخش بزرگی از معنای زندگی روابطه و هیچ رابطه‌ای مهم‌تر از رابطه‌ی سالم با همسر نیست. شوهر عاشق باید همیشه زندگی و ارتباط با همسرش رو ارزیابی کنه تا مطمئن باشه همیشه همسرش اولویت اول زندگی اونه و حواسش به اون ارتباط هست.

4. شوهر عاشق، همسرش رو بدون قید و شرط دوست داره.

ما همه‌مون دوست داریم که بی‌قید و شرط دوست داشته بشیم. زن و شوهر هم هر دو به این دوست داشته شدن نیاز دارن. یعنی بدون در نظر گرفتن تفاوت‌ها یا چالش‌های مختلف، همسرمون رو دوست داشته باشیم ولی متاسفانه امروزه خیلی‌ها دوست داشتن حسابگرانه دارن. یعنی میگن اگه منو دوست داشته باشی یا تو هم دیدگاهت مثل من باشه، دوستت دارم. در حالی که زن و شوهر، مخصوصا شوهر، باید به دنبال کمک به همدیگه برای رسیدن به اهداف و آرزوهاشون باشن.

5. شوهر عاشق، دنبال فهمیدن نیازهای همسرش و رفع اون‌هاست.

بعضی مردها فکر می‌کنن همین که درآمد خوبی داشته باشن و نیازهای مالی همسرشون رو رفع کنن، همه‌ی وظیفه‌شون در قبال همسرشون رو انجام دادن. در حالی که توجه به نیازهای عاطفی خانم‌ها مثل محبت، دلگرمی، امنیت عاطفی و… نه تنها به اندازه‌ی تامین نیازهای مالی و جسمی، بلکه حتی بیشتر از اون اهمیت داره.

اصلی‌ترین نیاز عاطفی زن، نیاز به عشق و محبته. اون باید احساس دوست داشته شدن کنه. برای همین شوهر باید یاد بگیره که چه طوری به همسرش محبت کنه.

یکی دیگه از نیازهای اساسی و مهم زن، نیاز به امنیته. این نیاز در واقع دو تا جنبه داره. یکی جنبه‌ی فیزیکی که در واقع همون در امان بودن از خطرات کوچه و خیابونه و یکی جنبه‌ی غیرفیزیکیه که همون اطمینان از تعهد همسرش به زندگیه. زن می‌خواد اطمینان داشته باشه که همسرش همیشه و در هر شرایطی کنار و همراه اونه و موقع اختلافات همسرش سعی می‌کنه اون رو بفهمه، درک کنه و به حرفاش گوش بده.

6. شوهر عاشق سعی می‌کند به ارزش‌های اخلاقی و معنوی پایبند باشد.

مرد باید سعی کنه به عقاید و باورهای اعتقادی و اخلاقیش پایبند باشه. این پایبندی باعث می‌شه همسرش بیشتر قبولش داشته باشه و بدونه حرف و عمل شوهرش با هم یکیه و همچنین باعث می‌شه احترام بیشتری به اون بذاره. اگر ارزش‌ها و باورهای ما روی بقیه ابعاد زندگیمون تاثیری نذاره، بقیه درباره‌ی ما اینطور فکر می‌کنن که صرفا تظاهر به اعتقاد و پایبندی به ارزش‌ها و باورهای دینی و اخلاقی می‌کنیم و این باعث از بین رفتن اعتماد و احترام اون‌ها نسبت به ما می‌شه.