یه سوالی که خیلی‌ از زن و شوهرها تو زندگی باهاش مواجهن اینه که چرا دیگه رابطه‌ ما مثل روزای اول نیست و برای زنده نگه داشتن عشق، مثل روزای اول باید چیکار کنیم؟ واقعیت اینه که رابطه‌ ‌ما اصلا قرار نیست مثل روزهای اول باشه چون که روزهای اول، شدیدا درگیر هیجانیم و هورمون‌ها تاثیر زیادی روی رفتار و عشق و علاقه ما میذارن.

بعد از مدتی تو یه رابطه‌ درست، اون عشق هیجانی اوایل رابطه، تبدیل به یه صمیمیت عمیق میشه؛ پس در واقع نمیشه که رابطه‌ ما مثل روزهای اول بشه.

حالا باید چیکار کنیم؟

باید نترسیم و بدونیم چیزی از عشق ما کم نشده. از نظر دکتر گاتمن بعد از گذروندن روزهای هیجانی رابطه، فقط انجام هرروزه‌ کارهای کوچیک برای هم میتونه رضایت از رابطه رو حفظ کنه و به زنده نگه داشتن عشق بینتون کمک کنه. این کارهای کوچیک میتونه خیلی ساده باشه، مثلا خریدن یه شاخه گل برای همسرتون وقتی که به خونه میرین، فرستادن یه پیام عاشقانه و محبت‌آمیز در طول روز وقتی که از هم دورین، دم‌ کردن یه چای برای در رفتن خستگی همسرتون و کلی کارهای دیگه که میتونه به رضایت از رابطه کمک کنه. ولی برای زنده نگه داشتن عشق و نزدیک شدن به تجربه‌ای شبیه به چیزی که روزهای اول تجربه میکردین، راه‌های دیگه‌ای هم هست که میتونه کمک کننده باشه. مثلا:

  • یادگیری و تمرین رفتارهایی که باعث ایجاد احساس امنیت و دلبستگی عمیق بین زن و شوهر میشه. این رفتارها میتونه شامل تأیید و حمایت از احساسات همسرتون و داشتن یه رابطه صادقانه باشه.
  • وقت گذاشتن برای قدردانی و تشکر از همسرتون. این‌کار باعث میشه همسرتون این حس رو که اون هنوز هم برای شما اهمیت داره رو دریافت کنه.
  • توجه به مناسبت‌های مهمی که برای همسرتون اهمیت داره. مخصوصا مناسبت‌هایی مثل سالگرد ازدواج که یادآور خاطره‌های خوب برای هردوی شماست و جشن گرفتن اون میتونه حس عشق بین شما رو زنده کنه.
  • مراقبت‌ کردن از استقلال و هویت فردی خودتون و همسرتون. اگه تو یه رابطه هر دو طرف بتونن به اندازه‌ کافی به برنامه‌ها و فعالیت‌های شخصیشون رسیدگی کنن، حال هر دو طرف تو این رابطه بهتره و انگیزه‌ی بیشتری برای حفظ اون رابطه دارن، بنابراین زنده نگه داشتن عشق خیلی راحت‌تر میشه.
  • پاسخگویی به نیازهای جنسی همدیگه و توجه به انتظارات هم. چونکه رابطه جنسی فرصت مناسبی برای ابراز عشق و علاقه به همسره.

درسته که بعد از گذشت مدتی ممکنه ما دیگه تو رابطه‌مون اون شور و هیجان اولیه رو تجربه نکنیم ولی با توجه به راهکارها و تکنیک‌هایی که گفته‌ شد، میشه اون شور و هیجان اولیه رو به یه ارتباط صمیمی و عمیق تبدیل کرد که برای زن و شوهر سرشار از آرامش باشه.

بیشتر بخونید: رازهای موفقیت در ارتباط غیر کلامی با همسر