همه ما تو ارتباط با آدم های اطرافمون ممکنه چالش‌هایی داشته باشیم ولی به به خاطر اینکه نوع ارتباط و محبتی که نسبت به همسرمون داریم متفاوته، چالش‌های ارتباطی تو زندگی مشترکمون هم بیشتره و هم ممکنه بیشتر به خاطرش اذیت بشیم. ضمن اینکه ارتباط ما با همسرمون یه ارتباط دائمی و طولانی مدته، برای همینه که باید بدونیم تو این مواقع چیکار کنیم بهتره چون تلنبار شدن این چالش ها و ناراحتی های حاصل از اون، میتونه زندگی مشترک ما رو با مشکل مواجه کنه. بهترین راه برای این وقت‌ها، برخورد درست با اشتباهات همسر هست.

اگه همسر ما مرتکب اشتباهی تو زندگی شد باید چطور رفتار کنیم؟

1.تشخیص دقیق مسئله:

اول از همه بپذیریم که ما انسانیم. ممکنه یه وقتایی دلمون پر باشه، بی حوصله باشیم یا از جایی ناراحت باشیم که باعث بشه دقیقا ندونیم مشکلمون چیه و کدوم رفتار همسرمون ناراحتمون کرده. تو این شرایط خیلی مهمه که علت اصلی ناراحتی رو درک کنیم. چون فقط در این صورته که میتونیم عکس العمل مناسب رو انجام بدیم.

2.گذشت! گذشت! گذشت!

زندگی مشترک با گذشت و درک متقابل از هم دیگه‌ست که پایدار میمونه. چون که خیلی وقت‌ها خطاهای همسر ما از روی عمد نیست. مثلا ممکنه خریدن یه چیز خیلی مهم که بهش سپرده بودیم رو فراموش کنه. تو این موقعیت ممکنه ما خیلی ناراحت و عصبانی بشیم و پیش خودمون فکر کنیم که همسرمون حتماً از قصد اون چیزی که لازم داشتیم رو نخریده. در حالی که در واقعیت ممکنه همسرمون به دلیل مشغله‌های ذهنی انجام اون کار رو فراموش کرده باشه. توی این موقعیت اگه ما بتونیم گذشت کنیم و برخورد درست با اشتباهات همسر داشته باشیم،خیلی راحت‌تر می‌تونیم از این چالش بدون دعوا و تنش عبور کنیم و دوباره در یک موقعیت مناسب‌تری ازش درخواست کنیم که اون وسیله رو برای ما تهیه کنه.

البته در عین گذشت باید مطمئن بشید که همسرتون وقتی خطایی میکنه مسئولیتش رو پذیرفته و تمام تلاشش رو برای جبران میکنه.

3.مسائل رو با هم قاطی نکنین.

 یکی از نکاتی که باید حواسمون بهش باشه اینه که اگه بابت چیزی از دست همسرمون ناراحتیم، لازم نیست همه ی زندگی رو تحت الشعاع قرار بدیم و همه چیز رو با هم قاطی کنیم. مثلا فکر کنین یکی همسرش وقتی مهمون داشتن خیلی دیر میاد خونه و خانم خیلی ناراحت میشه. بعد به جای اینکه روی همین مسئله متمرکز شن، خانم تا یک هفته تنها غذا میخوره، یا شام وناهار درست نمیکنه یا رابطه جنسی رو قطع میکنه. این ها میشه قاطی کردن مسائل با هم دیگه که نباید اتفاق بیفته.

4.خوبی ها رو نادیده نگیرین.

وقتی که همسر ما خطایی انجام میده تو اون لحظه ممکنه اینقدر اذیت شده باشیم که این فکر بیاد تو ذهنمون که اون بدترین آدم دنیاست. ولی واقعیت اینه که شما و همسرتون دشمن هم نیستید و با وجود خطاهایی که هرکدومتون دارین، خوبی های خیلی زیادی دارین. یادآوری این نکته به خودتون در زمانی که همسرتون اشتباهی کرده میتونه خیلی موثر باشه. شما روزی همسرتون رو انتخاب کردید و عاشقش بودید، قطعا کسی که انتخاب کردید سراسر بدی نبوده. پس حتما میتونین برخورد درست نسبت به اشتباهات همسر خودتون داشته باشین.

5. از خط قرمزها نگذرید.

حتی زمانی که همسرتون اشتباهی کرده حواستون باشه نباید حساسیت ها و خط قرمز های اون رو زیر پا بذارین. چون همه ی آدم ها روی خط قرمز هاشون خیلی حساسن و زیر پا گذاشتن اون ها فقط بحث و دلخوری‌های زیادی پیش میاره. قطعا شما یه روزی احترام به خط قرمز های همدیگه رو پذیرفتین و در هر حالی باید این احترام رو حفظ کنین.

به طور کلی برخورد درست در زمان مواجه شدن با اشتباهات همسرتون، با کاهش تنش‌ها، باعث میشه ارتباط بین شما و همسرتون عمیق‌تر و صمیمی‌تر بشه. همچنین نشون دهنده‌ی اینه که شما دوست دارین رابطه تون رو بهتر کنین و براش تلاش می‌کنین. بنابراین از این تکنیک‌ها غافل نشین. یادتون باشه دو طرف (چه زن و چه مرد) باید این موارد و تکنیک‌ها رو برای یک زندگی بهتر و با عشق‌تر رعایت کنه.