مقایسه کردن در زندگی مشترک، تاثیر قابل توجهی روی کم شدن نشاط خانم ها داره. تو دنیای این روزها، با زیاد شدن استفاده از شبکه‌های اجتماعی و دسترسی آسون به اطلاعات و زندگی‌های بقیه، مقایسه به یک رفتار روتین و معمولی تبدیل شده. این مقایسه‌ها اکثر اوقات غیرواقعی و بر اساس تصویرهای گزینشی از زندگین. همین موضوع باعث میشه انتظارات غیرواقعی و فشارهای روانی زیادی رو برای ما به وجود بیاره چون چیزی که تو مقایسه کردن باهاش مواجهیم، زندگی واقعی دیگران نیست بلکه فقط اون بخشی از زندگیه که اون‌ها خواستن برای ما به نمایش بذارن.

مقایسه کردن چه تاثیری روی کم شدن نشاط خانم ها میذاره؟

کاهش اعتماد به نفس

وقتی خانم‌ها خودشون رو با بقیه مقایسه میکنن و این احساس بهشون دست میده که به اندازه‌ی کافی خوب نیستن باعث کم شدن اعتماد به نفسشون میشه. کم شدن اعتماد به نفس هم ارتباط مستقیمی روی کم شدن نشاط خانم ها در زندگی داره.

بیشتر بخونید: چطور با تقویت اعتماد به نفس، زندگی مشترک بهتری داشته باشیم؟

نارضایتی از شرایط موجود

مقایسه مداوم باعث میشه که خانم‌ها نارضایتی بیشتری از شرایط موجودشون داشته باشن و نتونن از جنبه‌های مثبت زندگی‌شون لذت ببرن. در نتیجه‌ این نارضایتی، حال خانم‌ها حال خوبی نیست و نشاطشون از بین میره.

افزایش توقعات غیرواقعی

مقایسه زندگی مشترک خودمون با زندگی دیگران میتونه باعث افزایش توقعات غیرواقعی بشه. این مقایسه‌ها ممکنه بر اساس تصاویر غیرواقعی و ایده‌آلی باشه که تو شبکه‌های اجتماعی منتشر میشه و ما درگیر توقعات دور از ذهنی بشیم که شاید در واقعیت اون همه زیبا و خوب نباشه.

استرس و اضطراب

یکی از نتایجی که مقایسه کردن به دنبال داره افزایش استرس و اضطرابه. ما وقتی خودمون رو با دیگران مقایسه میکنیم و میخوایم خودمون رو شبیه دیگران کنیم یا به چیزهایی که دیگران دارن برسیم، دائم ذهن و فکرمون به این مشغوله که اگه نشه چی؟ اگه نتونم چی؟ و خب این موضوع شدیدا استرس و اضطراب رو زیاد میکنه و به دنبال اون به شدت باعث کم شدن نشاط خانم ها میشه.

چه جوری از دام مقایسه رها بشیم؟

تمرکز روی نقاط قوت خودتون و همسرتون

به‌جای مقایسه خودتون با دیگران اگه روی نقاط قوت خودتون تمرکز و سعی کنین نقاط قوت خودتون رو تقویت کنین، خیلی حال بهتری خواهین داشت.

کنترل استفاده از شبکه‌های اجتماعی

یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث میشه ذهن ما مقایسه‌گر بشه، شبکه‌های اجتماعیه. برای مدیریت ذهن مقایسه‌گرتون حتما استفاده از این شبکه‌ها رو محدود و مدیریت کنین. حتما حواستون به اون چیزهایی که باعث میشه مقایسه کردن تو وجودتون بیدار بشه، باشه و ترجیحا اون‌ها رو از زندگیتون حذف کنین.

ایجاد اهداف واقعی و قابل دسترس

برای خودتون و زندگیتون هدف بذارین و وقتتون رو صرف رسیدن به هدف‌های خودتون کنین. این کار باعث میشه کمتر حواستون پرت زندگی دیگران بشه و در نتیجه کمتر دچار مقایسه میشین. اگر دوست داری هدفگذاری و چیدن مسیر زندگیت بر اساس هدفت رو یاد بگیری دوره زیر میتونه کمکت کنه.

بیشتر بخونید: پکیج آموزشی بانوی هدفمند و مستقل

برای بهتر شدن وضعیت و رها شدن از دام مقایسه که باعث کم شدن نشاط خانم ها میشه، توجه به نکته‌های گفته شده خیلی ضروریه. برای یه خانم که هم نقش همسری داره و هم نقش مادری، خیلی مهمه که بتونه نشاطش رو تو زندگی حفظ کنه و به بهترین شکل به مسئولیت‌هاش برسه.